Poniesienie ponad miliarda złotych nakładów inwestycyjnych zadeklarowali przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się w I półroczu 2018 roku na realizację projektów w wałbrzyskiej strefie. Zezwolenia na działalność otrzymały 22 firmy, które zatrudnić mają 425 nowych pracowników. Czy w Wałbrzychu?


Niestety nie, najbliżej w Świdnicy, Nowej Rudzie i Dzierżoniowie. Do grona inwestorów strefowych dołączyło 10 przedsiębiorstw, 12 zdecydowało się na rozszerzenie działalności w WSSE „INVEST-PARK”. 16 projektów związanych jest z rejonem Dolnego Śląska. 4 inwestycje realizowane będą w Wielkopolsce, natomiast 2 na obszarze Opolszczyzny.


Wśród inwestorów znalazły się firmy polskie, amerykańskie, chińskie, luksemburskie, duńskie, japońskie, niemieckie, brytyjskie, holenderskie, belgijskie, południowo-koreańskie oraz hiszpańskie. 8 projektów prowadzonych będzie przez przedstawicieli średniego i małego biznesu. Nowe inwestycje związane są z 15 sektorami działalności. Najliczniej reprezentowana jest branża motoryzacyjna, meblarska oraz metalowa.


Obecnie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego, działa ponad 230 przedsiębiorców. Firmy zainwestowały przeszło 27 mld złotych i zatrudniają blisko 53 tys. pracowników.

Wśród 22 nowych i reinwestujących firm znalazły się świdnickie - będą produkować podłogi do samochodów ciężarowych, opakowania i gazowe płyty pod szkłem; dzierżoniowskie - produkująca piankę poliuretanową i inne tworzywa sztuczne oraz dwie zajmujące się obróbką metali, a także noworudzka, produkująca systemy napędowe i podzespoły do nich.


Zezwolenia na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydane w I półroczu 2018 roku

Lp.

Nazwa firmy

Podstrefa WSSE

Branża wiodąca

Opis projektu inwestycyjnego

Nakłady
(tyś zł)

Deklarowane nowe miejsca pracy

Deklarowane utrzymane miejsca pracy

1

Adient Poland sp. z o.o.

Skarbimierz

Motoryzacyjna

Nowe przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na rozbudowie istniejącego zakładu oraz zakupie nowych maszyn i urządzeń. Działalność polegająca między innymi na produkcji foteli samochodowych i komponentów do nich.

41 600

5

817

2

IDEAL Automotive Swidnica sp. z o.o.

Świdnica

Motoryzacyjna

Utworzenie nowego przedsiębiorstwa, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza polegająca na produkcji podłóg ładunkowych do samochodów.

63 504

29

0

3

CeDo sp. z o.o.

Kąty Wrocławskie

Tworzywa sztuczne

Nowe przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na rozbudowie i zwiększeniu zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu, w celu prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie produkcja artykułów gospodarstwa domowego z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w szczególności worków na śmieci.

60 760

100

539

4

GPI Poland sp. z o.o.

Skarbimierz

Metalowa

Nowy projekt inwestycyjny, który obejmować będzie zakup gruntu wraz z budową nowej hali produkcyjnej oraz wyposażeniu jej w urządzenia i maszyny niezbędne do produkcji m.in. zbiorników ze stali nierdzewnej dla przemysłu farmaceutycznego, chemicznego i przetwórstwa.

10 000

10

25

5

Toyota Motor Manufacturing Poland sp. z o.o.

Jelcz-Laskowice

Motoryzacyjna

Nowy projekt inwestycyjny, polegający na zwiększeniu mocy produkcyjnych istniejącego zakładu, zajmującego się produkcją m.in. silników benzynowych. Projekt będzie polegał na uruchomieniu nowej linii produkcyjnej silników benzynowych o pojemności 1.5 l opartych o technologię TNGA (Toyota New Global Architecture)

400 071

50

477

6

MCNS Polyurethanes Europe sp. z o.o.

Dzierżoniów

Chemiczna / tworzywa sztuczne

Nowy projekt inwestycyjny polegający m.in. na rozbudowie i zwiększeniu zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu poprzez rozbudowę produkcyjnego parku technologicznego oraz rozbudowę części laboratorium wraz z częścią administracyjną (zwiększenie powierzchni biurowej) oraz zakup nowych maszyn i urządzeń w celu prowadzenia m.in. produkcji pianki poliuretanowej dla branży motoryzacyjnej i sprzętu gospodarstwa domowego.

3 400

4

22

7

BAMA EUROPA sp. z o.o.

Oława

Spożywcza

Nowa inwestycja polegać będzie na rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa w celu zwiększenia mocy produkcyjnych poprzez m.in.:
- zakup i zainstalowanie nowych maszyn,
- zwiększenie stanu zatrudnienia, zatem nowa inwestycja polegać będzie w szczególności na budowie dodatkowej, oddzielnej linii do zamrażania ciasta, wykorzystywanej podczas procesu produkcji (tzw. spiral freezer) oraz przebudowie obszaru pakowalni.

9 600

3

87

8

Guotai-Huarong (Poland) sp. z o.o.

Oława

Chemiczna
Motoryzacja

Budowa nowego zakładu produkcyjnego (wraz z zapleczem magazynowym), w którym będzie produkowany elektrolit do baterii litowo-jonowych.

75 000

60

0

9

ROM sp. z o.o.

Oleśnica

Meblarska

Budowa nowego zakładu produkcyjnego, w którym będą produkowane m.in. meble tapicerowane.

35 000

15

297

10

MANUFAKTURA DREWNA sp. z o.o. sp. k.

Leszno

Meblarska

Rozbudowa istniejącego przedsiębiorstwa, w którym produkowane będą meble z drewna litego.

2 700

2

25

11

Jinxus sp. z o.o.

Nowa Ruda

Maszynowy

Budowa nowego zakładu produkcyjnego, w którym Spółka będzie prowadzić działalność gospodarczą polegającą na produkcji nowoczesnych systemów napędowych najnowszej generacji dla sektora automotive oraz przekładni i podzespołów dla tych systemów.

62 823

30

0

12

GESTAMP POLSKA sp. z o.o.

Września

Motoryzacyjna

Budowa nowego zakładu produkcyjnego, w którym spółka będzie prowadzić działalność gospodarczą polegającą na produkcji elementów karoserii oraz elementów spawanych dla branży motoryzacyjnej.

143 300

20

650

13

Biomasa Partner Group sp. z o.o.

Ząbkowice Śl.

Przetwórstwo drzewa i słomy

Produkcja pelletu. Zakup nieruchomości zabudowanej, rozbudowa istniejącej hali.

12 000

10

0

14

BROEN S.A.

Dzierżoniów

Obróbka metali
(sektor Przemysłowy)

Budowa nowej hali produkcyjnej oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu, w odniesieniu do produkcji zaworów i innych wyrobów.

19 020

6

197

15

ENCHEM POLAND sp. z o.o.

Kobierzyce

Chemiczna/Motoryzacja

Budowa nowego zakładu produkcyjnego, w którym wytwarzane będą m.in. wysokiej jakości elektrolity do baterii litowo-jonowych przeznaczonych do samochodów elektrycznych.

50 000

20

0

16

Beewatec sp. z o.o.

Dzierżoniów

Metalowa

Nabycie nieruchomości, budowa zakładu produkcyjnego wraz z infrastrukturą socjalno-biurową oraz zakup maszyn i urządzeń do produkcji.

11 423

10

18

17

THT Produkcja Opakowań Przemysłowych sp. z o.o.

Świdnica

Opakowania

Nowy projekt inwestycyjny, polegający na zwiększeniu zdolności produkcyjnych w odniesieniu do produkcji opakowań przemysłowych oraz rozszerzenie asortymentu produkowanych opakowań poprzez stworzenie grupy opakowań bazujących na cienkich materiałach termoplastycznych.

1 800

3

127

18

UniTec POLSKA sp. z o.o.

Leszno

Budowlana

Budowa nowego zakładu produkcyjnego w którym spółka produkować będzie okna, drzwi i rolety z PCV i aluminium.

13 000

17

123

19

SOLGAZ sp. z o.o.

Świdnica

AGD

Celem inwestycji jest rozwój i rozbudowa istniejących linii produkcyjnych, mająca na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych firmy w zakresie płyt gazowych gaz pod szkłem.

1 798

3

41

20

ABC Logis sp. z o.o.

Września

Logistyczna

Budowa nowego centrum logistycznego, w którym będą świadczone usługi magazynowania i przechowywania towarów.

6 000

10

25

21

Favorite Gifts Print Europe sp. z o.o.

Bolesławiec

Poligraficzna

Usługi poligraficzne związane z nadrukami na gadżetach reklamowych oraz produkcją gadżetów reklamowych.

10 000

8

102

22

HOERBIGER Automotive sp. z o.o.

Bolesławiec

Motoryzacyjna

Nowy projekt inwestycyjny będzie polegał na dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa z jednoczesnym zwiększeniem poziomu automatyzacji oraz uruchomieniem innowacyjnej technologii w zakładzie. Dzięki nowej inwestycji spółka rozszerzy portfel swoich produktów o nowoczesne hydrauliczne systemy do podnoszenia i obniżania nadwozia pojazdów, przeznaczone dla osi przedniej oraz tylnej samochodów osobowych.

47 131

10

247

SUMA:

1 079 930

425

3 819

Czytaj też:
ZAINWESTUJĄ W WSSE MILIARD ZŁOTYCH (FOTO)

Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska