10 października na wspólnej konferencji prasowej premiera oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego szef rządu przedstawił kolejne decyzje dotyczące walki z koronawirusem. Najnowsze decyzje dotyczą handlu i wsparcia dla seniorów.


- Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach - mówił Mateusz Morawiecki. Premier ogłosił też, że w handlu wracają godziny dla seniorów - od 10 do 12. Dotyczą osób powyżej 60 roku życia dokonujących zakupów w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach, jak to było wiosną. Ta decyzja będzie obowiązywała od czwartku 15 października.

Szef rządu zaapelował o pomoc dla tych seniorów, którzy zastosują się do apelu ograniczenia kontaktu w przestrzeni publicznej. Jego zdaniem system wsparcia dla seniorów powinien obejmować m.in. organizacje pozarządowe. Rząd przewiduje też dodatkowe środki dla DPS-ów i innych skupisk seniorów.

Minister Niedzielski przyznał, że w tej chwili priorytetem działań będzie ochrona osób starszych, co wynika dla których przebieg choroby COVID-19 jest szczególnie niebezpieczny. - Dlatego przygotowujemy pakiet rozwiązań, zaczynając właśnie od tych godzin dla seniora między 10 a 12, ale oczywiście ten pakiet będzie systematycznie rozwijany. W perspektywie przyszłego tygodnia zaproponujemy bardziej kompleksowe rozwiązania - zapowiedział minister.

Szef rządu i minister zdrowia nie zapowiedzieli wprowadzenia nowych obostrzeń dotyczących szkół, ani prowadzenia działalności gospodarczej. Podkreślano, że rząd dąży do tego, żeby strategia walki z COVID-19 nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki.


Wałbrzych i powiat: Zakażenie w przychodni, szkole, ograniczenia w punktach obsługi
Szczawno-Zdrój: uwaga - ograniczenia w urzędzie miejskim!
Wałbrzych i region: Najważniejsze zasady obowiązujące od 10 października


Żółta strefa w całej Polsce już od soboty
Wałbrzych region: zamykane szpitale, szkoły, więcej ofiar
Wałbrzych Szpital Ginekologiczno-Położniczy: zakażenia koronawirusem i utrudnienia
Ratusz pracuje bez zmian, w szkołach pojedyncze kwarantanny


oprac. ELW
fot. JK