Dąb Roman rosnący na rondzie przy Palmiarni w dzielnicy Lubiechów został dziś, 18 maja, wymieniony. To już trzeci dąb rosnący w tym miejscu.

- Zaistniała konieczność wymiany dębu rosnącego na rondzie. Drzewo zostało zaatakowane przez szkodniki i trzeba je było wymienić w ramach gwarancji - wyjaśnia Michael Liguz, wałbrzyski Miejski Architekt Krajobrazu. Od dziś na wjeździe do Wałbrzycha od strony Wrocławia rośnie dąb Roman III.

Dąb Roman I zastąpił wałbrzyski witacz jesienią w 2014 roku w czasie poprzedzającym wybory samorządowe. Pierwsze dorosłe drzewo wsadzone w centrum ronda miało nawiązywać do herbu miasta oraz historycznego wałbrzyskiego dębu. Przy wjeździe do miasta wsadzono dorosłe drzewo, które miało ponad 30 lat, mierzyło ok. 8 metrów i ważyło 3 tony. Jego sadzenie kosztowało miasto 25 tysięcy złotych. Niestety drzewo nie przetrwało w tym miejscu roku, choć  wiosną 2015 wypuściło pierwsze zielone liście.

W listopadzie 2015 roku, pod osłoną nocy, drzewo wymieniono na Romana II.
Dąb wsadzono w ramach gwarancji i rokował doskonale. W ubiegłym roku zazielenił się, ale kiepsko przechodził upały - zobacz DĄB ROMAN ŹLE ZNOSI UPAŁY i nie poradził sobie mimo regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia. Dlatego podjęto decyzję o zamianie drzewa na dąb Roman III, również w ramach gwarancji.


Elżbieta Węgrzyn
fot. główne i w galerii Magdalena Sakowska
fot. archiwalne w tekście Elżbieta Węgrzyn