2. liga: Duże zmiany w koszykarskim Górniku. Prezentujemy sylwetki graczy, którzy najprawdopodobniej będą reprezentować klub w sezonie 2017/18.

W poprzednim sezonie w wałbrzyskim obozie mówili o awansie do 1. ligi. Mocny jak na drugoligowe warunki skład nie dał jednak rady, bo w ćwierćfinale musiał uznać wyższość krezusów z R8 Basket Kraków. W zbliżającym się powoli sezonie w biało-niebieskiej szatni doszło do przeciągu. Ubyli liderzy w postaciach Piotra Niedźwiedzkiego i Rafała Niesobskiego, nie ma także Pawła Bochenkiewicza i Michała Kozaka, a epizod Macieja Krówczyńskiego pozostał ledwie zauważalny. Powstała odmłodzona drużyna, zmienił się trener.

Oto sylwetki postaci nowego Górnika:

Trener:

Marcin Radomski – 36 lat, w 2011 roku zaczął swoją przygodę na trenerskiej ławce w Nysie Kłodzko. W 2015 awansował do 1. ligi. W sezonie 15/16 prowadzona przez niego Nysa sensacyjnie zameldowała się playoffs. W kolejnym zanotował jednak serię porażek i w listopadzie 2016 na stanowisku trenera w Kłodzku zastąpił go Radosław Hyży. Latem 2017 roku trafił do Górnika, zastępując Arkadiusza Chlebdę, który prowadził biało-niebieskich przez siedem lat.

Zawodnicy:

Rafał Glapiński (na zdjęciu głównym wraz z Damianem Durskim) – rozgrywający, ur. 1982. Kapitan i wychowanek Górnika, na ligowych parkietach od 19 lat, reprezentował Górnika na wszystkich szczeblach rozgrywkowych. W pierwszym zespole zagrał w sumie 407 oficjalnych meczów, co daje mu drugie miejsce w klasyfikacji wszechczasów. W 2000 roku zdobył z biało-niebieskimi wicemistrzostwo Polski juniorów starszych. Do Wałbrzycha wrócił w 2013 roku, po występach w MOSiRze Krosno, Śląsku Wrocław, Sokole Łańcut, Rosie Radom i AZS Politechnice Rzeszowskiej. W poprzednim sezonie rozegrał 28 meczów, notował śr. 9.4 pkt i 6 as.

Marcin Wróbel – skrzydłowy, 1987. Wychowanek Zastalu Zielona Góra, w Wałbrzychu po raz pierwszy pojawił się w 2009 roku, w 1. lidze. Później na tym szczeblu reprezentował UMKS Kielce, MCKiS Jaworzno oraz GKS Tychy. Do Górnika powrócił w 2015 roku. W ostatnich rozgrywkach notował śr. 12 pkt i 8.3 zb. W obecnej konfiguracji lider zespołu.

Tomasz Krzywdziński – środkowy, 1995. Wywodzi się z Bydgoszczy, grał w tamtejszych Novum i Astorii. Później próbował przebić się w Anwilu Włocławek, ale w Tauron Basket Lidze zagrał tylko raz. Lepiej było w drugoligowym Gimbaskets 2 Przemyśl, gdzie w sezonie 15/16 notował śr. 10 pkt i 6 zb. W sezonie 2016/17 ponownie tylko jeden mecz w ekstraklasie (Polpharma Starogard Gdański), ale więcej minut w 2. lidze. Na tym szczeblu z Decką Pelplin wygrał gr. A, ale odpadł w ćwierćfinale rozgrywek.

Bartłomiej Ratajczak –  skrzydłowy, 1991. Wychowanek Górnika, w swojej karierze grał także w Nysie Kłodzko i trzecioligowym KK Wałbrzych. Król wsadów, swego czasu wyróżniający się junior. Jego statystyki z sezonie 16/17 w biało-niebieskich barwach: 6.9 pkt i 4 zb.

Hubert Kruszczyński - 22-letni rozgrywający, który ostatnio występował w trzecioligowym Medosie Chełmno. Z tą ekipą notował w barażach o awans do 2. ligi śr. 24 pkt, 5 zb i 4 as. Kruszczyński dobrze zna się z naszym nowym środkowym, Tomaszem Krzywdzińskim, razem występowali w młodzieżowym Novum Bydgoszcz. Przymierzany do Górnika obwodowy grał także w TKM Włocławek oraz rozegrał siedem meczów w drugoligowych rezerwach Asseco Gdynia.

Damian Durski – obrońca, 1997. Wychowanek Górnika, z którym zajął 4. miejsce w mistrzostwach Polski U-14 oraz 8. w mistrzostwach kraju U-18. W 2. lidze zagrał już 43 mecze w ciągu trzech sezonów, ale były to głównie epizody. Teraz jest duża szansa, że to się zmieni. W rozgrywkach 2016/17 grał śr. 10 min w meczu, notując 2.3 pkt. Razem z Ratajczakiem „robili grę” w trzecioligowych rezerwach.Marcin Wróbel - lider nowego Górnika?


Marcin Jeziorowski – skrzydłowy, 1997. Wychowanek Górnika, kolega Durskiego z młodzieżowego Górnika, z którym odnosił sukcesy. Ma za sobą epizody w 2. lidze, ale głównie grał w trzecioligowych rezerwach. Typ zadaniowca.

Mateusz Frankiewicz – obrońca, 2000. Wychowanek Górnika. W 2014 i 2017 roku dotarł z biało-niebieskimi do fazy centralnej MP w rozgrywkach młodzieżowych. Drugi strzelec ligi juniorów (śr. 17.7 pkt), ma za sobą debiut w 2. lidze, ale grał głównie w rezerwach szczebel niżej.

Dawid Tyszka – rozgrywający, 1999.  Pierwszy rozgrywający zespołu juniorów, z którym dotarł do fazy centralnej MP. Wśród juniorów śr. 10.5 pkt/mecz. Dwadzieścia meczów w ostatnim sezonie trzeciej ligi.

Maciej Szymański – skrzydłowy, 2000. Wychowanek Sudetów Jelenia Góra, do Wałbrzycha trafił przed rokiem, do drużyny juniorów (faza centralna MP U-18), grał w trzeciej lidze. MVP campu „NBA w Wałbrzychu”.

Michał Kaczuga – obrońca, 1997. Wychowanek Górnika, z którym zajął 4. miejsce w mistrzostwach Polski U-14 oraz 8. w mistrzostwach kraju U-18. W zespołach młodzieżowych pierwszy zmiennik, w cieniu Durskiego. Ostatnio w trzeciej lidze, w rezerwach.

Łukasz Makarczuk – rozgrywający, 2000. Wychowanek Górnika. Członek kadry z fazy centralnej MP U-14 i U-18. W kadrze U-14 pierwszy rozgrywający, w tym roku nieco za plecami Tyszki. Stawiał pierwsze kroki w trzeciej lidze.

Bartosz Kłyż – skrzydłowy, 2000. Wychowanek Górnika. Razem z kolegami z roczników 1999 i 2000 był w fazie centralnej MP U-18. W 2014 to samo osiągnął jako młodzik. Stawiał pierwsze kroki w trzeciej lidze.

Mocne odmłodzenie składu jest uwarunkowane rzecz jasna kwestiami budżetowymi klubu. Według ustaleń członków zarządu Stowarzyszenia Górnik Wałbrzych 2010, skład może zostać jeszcze wzmocniony. To zależy od pozyskania potencjalnych sponsorów i od postawy wychowanków w meczach sparingowych. Te ruszają już 26 sierpnia, na turnieju w Otmuchowie.

Młody Górnik zapewne nie będzie walczył o awans szczebel wyżej. Celem ma być dostanie się do playoffs. O tym, czy jest to realne założenie przekonamy się, gdy poznamy kadry pozostałych drużyn w grupie D 2. ligi. Nowe rozgrywki startują 23 września. Górnik zagra wtedy we Wrocławiu z rezerwami Śląska.

Czytaj także:

POZNALI RYWALI I SYSTEM ROZGRYWEK

KONIEC PEWNEJ EPOKI. GÓRNIK MA NOWEGO TRENERA