Data wydarzenia: 21.09.2017 11:00 - 01.10.2017 23:00
Miejsce wydarzenia: Wałbrzych - różne lokalizacje



Seniorzy z Wałbrzycha mają swoje stowarzyszenia, trzy Uniwersytety Trzeciego Wieku, kluby, uczestniczą w ciekawych projektach, a jesienią organizują 4. Wałbrzyskie Senioralia. W programie ich każdy znajdzie coś dla siebie.

- Ten rok jest szczególnie bogaty w wydarzenia kierowane do osób w jesieni życia w naszym mieście. Dołączyliśmy właśnie do Ogólnopolskiej Karty Seniora. Drugi raz z rzędu uczestniczymy w projekcie Akademia Seniora finansowanego ze środków rządowego programu ASOS i dla chętnych mamy zróżnicowane zajęcia. Natomiast w dniach 21 września – 1 października w mieście odbędą się Senioralia – wylicza Wanda Radłowska prezes wałbrzyskiego Stowarzyszenia "Radość Życia".

W ramach ASOS-u wałbrzyszanie współpracują z partnerami z Trzebnicy i gminy Aleksandrów w w województwie łódzkim. Zajęcia w Wałbrzychu trwają od wiosny do końca grudnia. Rozwijane tak pasje zaowocują podczas jesiennych prezentacji sportowych i artystycznych.

- Senioralia współorganizuje wiele lokalnych organizacji i instytucji. Uroczyste otwarcie imprezy 21 września odbędzie się tradycyjnie przed Ratuszem. Zatańczymy poloneza i odbierzemy klucze do miasta, zaś kolejne wydarzenia imprezy rozsiane są po całym mieście – wyjaśnia Radłowska. Podczas tegorocznej edycji planowane jest m.in. promowanie Ogólnopolskiej Karty Seniora, Kampanii Kopert „Na Ratunek” oraz akcji „Bezpieczny Senior”.

Działania na rzecz bezpieczeństwa odbędą się 22 IX, turystyczny V Marsz Seniora zaplanowano na 23 IX, a Piknik Organizacji Pozarządowych na 24 IX. Nie zabraknie ciekawych warsztatów, bezpłatnych badań lekarskich i debaty o blaskach oraz cieniach starzenia się. Żelaznymi punktami wałbrzyskiej imprezy są cenione w regionie: dwudniowy Festiwal Pasji i Kreatywności (27 - 28 IX) oraz III Olimpiada Sportowa Seniorów. Podczas festiwalu seniorzy prezentują swoje osiągnięcia artystyczne. W tym roku odwiedzą go goście z partnerskiego miasta Hradec Kralove. Zaś 29 – 30 IX w Aqua Zdroju odbędzie się olimpiada, do której treningi zaczną się już w sierpniu.
Hucznym zakończeniem wałbrzyskich Senioraliów jest tradycyjny Bal Seniora zaplanowany w tej edycji na 1 X. Zapisy na festiwal, marsz oraz bal przyjmowane są w Klubie Seniora na ul. Kasztelańskiej 7.

Jednak wraz z zakończeniem tej imprezy nie kończą się propozycje dla wałbrzyszan w jesieni życia. Wciąż trwać będą zajęcia z ASOS-a, a w listopadzie seniorzy z Wałbrzycha, zaproszą na scenę zagranicznych twórców oraz zaprzyjaźnione grupy z Trzebnicy i gminy Aleksandrów na 5. Międzynarodowy Festiwal Tańca. Zapraszamy serdecznie do współpracy i na wszystkie te wydarzenia.

Ramowy program Senioraliów wyklarował się podczas spotkań roboczych w Ratuszu - w czerwcu i 20 lipca 2017.

21.09.2017- czwartek

godz 11:00 – uroczyste otwarcie Senioraliów- Plac Magistracki. Odbiór kluczy do miasta, występy artystyczne teatru tańca współczesnego „ Dawka Energii”, wspólny polonez, spacer pn. „ W pogoni za historią”, piknik.

Kampania Kopert „ Na Ratunek”

Kampania Ogólnopolskiej Karty Seniora- uroczystość wprowadzenia Ogólnopolskiej Karty Seniora i nadanie miastu Wałbrzycha tytułu „Miasta Przyjaznego Seniorom”.

22.09.2017- piątek

Akcja „ BEZPIECZNY SENIOR”, AKADEMIA ZDROWIA SENIORA- Podzamcze Klub Seniora, Biblioteka Podzamcze. Kampania Kopert „ Na Ratunek”, Kampania Ogólnopolskiej Karty Seniora, pokaz gimnastyki starochińskiej QiGong

23.09.2017-sobota
V MARSZ SENIORA- organizator: Poseł RP Agnieszka Kołacz Leszczyńska, PTTK Ziemi Wałbrzyskiej. Seniorzy będą maszerować nad zalew do Starych Bogaczowic. Planowane są trzy trasy: 1) spod byłego Makro, 2) spod ronda na ul. Kolejowej w Szczawnie-Zdroju, 3) dowóz autokarem. Na miejscu planowane ognisko i atrakcje oraz upominki.
Realizacja - Biuro Poseł Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej i senatora Wiesława Kiliana. Konieczne wcześniejsze zapisy mailowo na adres biura lub telefonicznie: 512 097 878.

24.09.2016- niedziela -

VII Piknik Wałbrzyskich Organizacji Pozarządowych od godz. 12, Gra Miejska o godz. 10 – realizatorzy: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe.

25.09.2016 - poniedziałek  

“Nie czekaj na innych. Zacznij działać sam!”

Cykl aktywnych warsztatów dla seniorów z zakresu m.in.zaangażowania społecznego, w tym wolontariatu, zakładania organizacji społecznych, w tym stowarzyszeń i fundacji, umiejętności liderskich i angażowania innych do działania.

realizator Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

26.09.2017- wtorek
Debata Oksfordzka temat „Starzenie się to zaszczyt czy przekleństwo” (tytuł pochodzi z prezentacji lekarza rodzinnego Piotra Polańskiego z Mieroszowa).

Współpraca: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę w Warszawie, Klub Ambasadorów działający przy Towarzystwie ę i Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.

27.09.2017- środa i 28.09.2017 czwartek – w godzinach od 11:00 do 16:00

FESTIWAL PASJI I KREATYWNOŚCI- Centrum Wystawiennicze Stara Kopalnia

wystawy, występy

27.09.2017- wizyta seniorów z Hradec Kralove- występ orkiestry dętej, grupy tanecznej, wystawa rękodzielnicza

Kampania Kopert „ Na Ratunek”

Kampania Ogólnopolskiej Karty Seniora

Ważne: tylko na wcześniejsze zapisy wystawców i zespołów lub osób występujących do na podstawie ankiety. Ankiety do odbioru w Klubie Seniora ul. Kasztelańska 7 od 16:00 do 20:00 od pon. do pt. Zapisy przyjmujemy do 10 września

29.09.2017- piątek i 30.09.2017 sobota - w godzinach od 11:00 do 16:00

III OLIMPIADA SPORTOWA SENIORÓW

Aqua Zdrój Wałbrzych, treningi do Olimpiady rozpoczną się od miesiąca sierpnia

Ważne: zapisy sportowców do 15.08.2017r. na podstawie ankiety. Ankiety do odbioru w Klubie Seniora ul. Kasztelańska 7 od 16:00 do 20:00 od pon. do pt.

Wcześniejsze zapisy pozwolą nam ująć chętnych do udziału w Olimpiadzie w bezpłatnych treningach w AQUA- ZDRÓJ

1 PAŹDZIERNIK 2017- niedziela

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA SENIORA, BAL SENIORA, ZAKOŃCZENIE SENIORALIÓW.

Na zapisy - 45 zł od osoby.

Zapisy mogą dokonywać organizacje łącznie dla swoich członków i osoby indywidualne.

Zapisy do dnia 10 września 2017r. w Klubie Seniora ul. Kasztelańska 7 od 16:00 do 20:00 od pon. do pt.

Ponadto mieszkańcy miasta trakcie Senioralów zapraszani będą na bieżąco na wykłady w ramach Akademii Zdrowia Seniora w różnych miejscach miasta- głównie w Śródmieściu. Zapisy i informacje st.radosc.zycia@gmail.com, tel 692609556 lub 506466919


oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska