Wrocław ma swoje krasnale, a Wałbrzych ma już swoich gwarków. Miniaturowe figurki pojawiły się już w pierwszych przeznaczonych dla nich miejscach - wkrótce znajdziemy następne. Miejsc ma być dziewięć - a figurki z porcelany.

- Na terenie Starej Kopalni oraz naszego miasta zamontowaliśmy rzeźby górników, które zostały wykonane w naszym Centrum Ceramiki Unikatowej. Powstałe rzeźby to miniaturowe postacie górników z atrybutami, które nierzadko ściśle wiążą się z wybranym miejscem. Wybraliśmy lokalizacje historycznie ważne, dziś będące atrakcjami turystycznymi, najważniejszymi instytucjami w mieście, które warto znać i odwiedzić - mówi Kamila Świerczyńska z działu marketingu Starej Kopalni.

Oto dwa pierwsze miejsca i ich opisy:

Na zdjęciu: "Górnicy dołowi" - lokalizacja: Stara Kopalnia

Dzisiejsza Stara Kopalnia funkcjonowała od XVIII w. jako kopalnia Fuchs, po wojnie przez najdłuższy okres czasu jako kopalnia Thorez, zaś w momencie zamknięcia w roku 1996 nosiła imię Julia. W czasach największego wydobycia po II wojnie światowej w całym sektorze górniczym w Wałbrzychu pracowało nawet 30 000 osób, w tym kilka tysięcy pod ziemią, bezpośrednio przy wydobyciu węgla. Figurka na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia stanowi bezpośrednie nawiązanie do górnika dołowego, pracującego na przodku, czyli na końcu wyrobiska, skąd pozyskiwano węgiel. Dwóch górników stawia obudowę górniczą, która zabezpieczała korytarz oraz miejsce wydobycia.Na zdjęciu: "Górnicy dyspozytorzy" – lokalizacja: Ratusz

Tak jak prezydent miastem – tak dyspozytor zarządzał ruchem na kopalni. Dyspozytornia była sercem kopalni – centrum dowodzenia dla ruchu pod ziemią, centrum informacji na temat sprzętu, wentylacji i ewentualnej obecności zagrożenia gazowego w kopalni – było to miejsce w którym gromadzono wszelkie potrzebne do prowadzenia pracy podziemnej dane, część z nich była sczytywana z przyrządów. Dyspozytor wiedział ilu pracowników w jakich obszarach się znajduje, miał z nimi łączność i w przypadku zagrożeń natychmiast reagował, informując odpowiednie służby.

- Kolejne historie i postaci górników będziemy odkrywać w następnych dniach. Będziemy przedstawiać górnicze historie poszczególnych obiektów oraz opisy poszczególnych górników. Zapraszamy wszystkich do odkrywania miasta górniczą trasą. Znajdujmy rzeźby, odkrywajmy historie i przede wszystkim nasz Wałbrzych - zaprasza Kamila Świerczyńska.

Na podstronie Starej Kopalni pod hashtagiem #gWArki mają się pojawić wszystkie historie. Jak mówią organizatorzy akcji, to dopiero początek tworzenia górniczej, artystycznej mapy miasta. Na październik szykują kolejne figury, a wraz z nimi ciekawe wydarzenie - więcej szczegółów zdradzą jesienią.

Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Stara Kopalnia