Wszystko wskazuje na to, że w ten weekend da się posiedzieć nad wodą. Prezentujemy zatem jeszcze jedno miejsce, po którym można pływać wypożyczonym sprzętem. To zalew w Świdnicy. W tamtejszym Parku Centralnym trwają prace na kanałach i za rok być może będzie można tam dopłynąć kajakiem czy łodzią z zalewu.

Na razie zakończył się remont drugiego pomostu przy bosmanacie. To następne zadanie zrealizowane w ramach inwestycji pn. „Zagospodarowanie rejonu Zalewu Witoszówka”. Demontaż starego poszycia pomostu, wzmocnienie konstrukcji oraz czyszczenie i malowanie, a także montaż poszycia z materiałów kompozytowych wykonały dwie firmy ze Świdnicy. Koszt realizacji zadania wyniósł 98 tys. zł.     

Bosmanat oddany został do użytku w sierpniu ubiegłego roku, inwestycja ta zrealizowana została w ramach budżetu obywatelskiego. Na gości czekają rowery wodne, kajaki i łodzie typu optymist. Dodatkowymi atrakcjami są również przestronny taras widokowy na dachu wypożyczalni, dwa długie pomosty spacerowe oraz pływająca fontanna na środku zbiornika. Przy brzegach zalewu można wypocząć na drewnianych ławkach i leżakach oraz napić się kawy i skosztować słodkości serwowanych w mobilnej kawiarence.  


- To kolejny rok, w którym zmieniamy to miejsce, zgodnie z przyjętą koncepcją. To teren często i chętnie odwiedzany przez świdniczan – spacerowiczów, rowerzystów czy też wędkarzy. Chcemy, aby okolice zalewu stały się ulubionym miejscem wypoczynku dla naszych mieszkańców, dlatego też planujemy kolejne inwestycje, czyli m.in. modernizacje placu zabaw i przygotowanie miejsc do grillowania – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal- Słaniewska.  

Dzięki wspólnej akcji i zaangażowaniu wielu świdniczan w kwietniu teren ten zazielenił się, posadzono około 100 dziesięcioletnich drzew, m.in. jarząby mączne, głóg dwuszyjkowy, klony pospolite i platany klonolistne.  

Zanim urosną, można korzystać z bosmanatu, który czynny jest codziennie w pogodne dni od godziny 12.00 do 19.00. Przed drugim sezonem funkcjonowania Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji doposażył bosmanat o dodatkowe kajaki i rower wodny. Koszt wypożyczenia sprzętu w zależności od czasu i dnia pływania to od 6 do 12 złotych. 

Czytaj też:
BĘDZIE GRILLOWANIE NAD ZALEWEM
GDZIE POPŁYWAĆ: JEZIORO BYSTRZYCKIE
W Bielawie nowości [CENNIK I GODZINY OTWARCIA]

Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: UM Świdnica