Turyści mają już możliwość zwiedzania kaplicy grobowej rodziny Hochbergów zamieszkującej niegdyś w Zamku Książ.


Umiejscowione na południowy wschód od zamku, na Topolowej Górce, przy południowej bramie parku (niedaleko parkingu górnego) dzisiejsze mauzoleum wybudowane zostało w roku 1734. Pierwotnie mauzoleum nazywane było Pawilonem Letnim i pełniło funkcję belwederu - miejsca widokowego, które służyło rozrywce i miłemu spędzaniu czasu w otoczeniu natury, a jednocześnie stało się centralnym punktem utworzonego wokół niego ogrodu z rozchodzącymi się promieniście alejami lipowymi.

Budowla ta to rodzaj arkadii. Charakterystyczna jest jej pięcioboczna forma o grubych murach i cechach pseudorenesansowych oraz bogaty wystrój, m. in. z dekoracją stiukową na ścianach oraz z malowidłami sklepiennymi Felixa Antona Schefflera, przedstawiającymi widoki zamku Książ z czterech stron świata.

W rodowe mauzoleum pawilon letni został przekształcony w 1883 roku, kiedy to w skale wykuto obszerną kryptę. Funkcję kaplicy grobowej mauzoleum pełniło do roku 1945. Pochowana została tam m. in. ostatnia pani na Książu - księżna Daisy Hochberg von Pless. Kiedy jednak do zamku wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej, w obawie przed zbezczeszczeniem dawni książęcy pracownicy przenieśli w tajemnicy trumnę ze szczątkami księżnej i ukryli ją.

W ostatnich latach były przeprowadzane prace renowacyjne przy tym zabytku. Dziś w Mauzoleum można podziwiać odrestaurowane freski F. A. Schefflera przedstawiające Książ po rozbudowie barokowej, a także, schodząc do krypty, można zobaczyć częściowo zachowane sarkofagi osób niegdyś tam spoczywających.

Zwiedzanie Mauzoleum z przewodnikiem trwa ok. 20 minut.

Ceny biletów: 

- bilet normalny: 8 zł

- bilet ulgowy:  5 zł

Bilety można zakupić wyłącznie w kasie bezpośrednio przy Mauzoleum w parku. W sierpniu Mauzoleum jest czynne codziennie od godziny 11.00 do 18.00, wejścia organizowane są co pół godziny.

Opr. i foto: Magdalena Sakowska