Jak informuje NSZZ Solidarność Regionu Dolny Śląsk, pracownicy koncernu Toyota w Wałbrzychu i w Jelczu-Laskowicach otrzymają podwyżki wynagrodzeń za 2017 rok, porozumienie zawiera też promesę wzrostu płac w przyszłym roku.

W ubiegłym roku koncern Toyota zapowiedział połączenie swoich dwóch zakładów - z Wałbrzycha i Jelcza-Laskowic - oraz rozszerzenie produkcji. Związki zawodowe rozmawiały z władzami koncernu o planowanych przemianach oraz podwyżkach płac dla załogi.
W ostatnich dniach zarząd koncernu działającego na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - Toyota Motor Manufacturing Poland - podpisał porozumienie z organizacjami związkowymi funkcjonującymi w zakładzie. Negocjacje trwały od stycznia i związkowcom udało się wynegocjować znaczące podwyżki dla pracowników fabryk w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.
- Według porozumienia, najniżej zarabiający otrzymają (z wyrównaniem za kwiecień) podwyżkę wynagrodzeń zasadniczych  co najmniej 320 zł brutto. Porozumienie określa szczegółowo stopień podwyżek dla pracowników z wyższymi stawkami i pracującymi na pozostałych stanowiskach. Na mocy porozumienia zarząd Toyoty (TMMP) zagwarantował przyszłoroczny wzrost wynagrodzeń zasadniczych o nie mniej niż 200 zł brutto z możliwością dalszej negocjacji uzależnionej od tego jak będą kształtowały się przyszłoroczne wskaźniki ekonomiczne - informuje Solidarność.
W przełamaniu negocjacyjnego impasu pomogło zabranie głosu przez załogę - 1,3 tys. pracowników z Wałbrzycha i Jelcza wypełniło ankiety, gdzie wyrazili postulat przyszłorocznych podwyżek. Nie bez znaczenia było też to, że wszystkie związki działające na terenie zakładu mówiły jednym głosem i lobbowały za wzrostem wynagrodzeń. 


Przeczytaj też:
ZWIĄZKOWCY O PRZYSZŁOŚCI TOYOTY
NOWE INWESTYCJE I MIEJSCA PRACY W TOYOCIE
WAŁBRZYSKA POLICJA ODEBRAŁA NOWE SAMOCHODY
SPÓR ZBIOROWY W WAŁBRZYSKIEJ TOYOCIE ZAKOŃCZONY


oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn